Lesnický den

24. 09. 2022 v 11:00 hodin
Lesnický den
Den jako korálek nám vykouzlila první podzimní sobota. Krásné, ale chladné ráno dávalo předzvěst slunečnému dnu, který už pomalu barví přírodu do podzimních barev. A přesně v tento den se v Arboretu v Kunraticích u Šluknova pořádala akce s názvem Lesnický den. Střední lesnická a střední odborná škola Šluknov si za podpory Integrovaného centra v Horní poustevně připravila program pro klienty IC.
Náplní dne bylo zajímavé setkání studentů oboru Sociální činnost a Pečovatelské služby s klienty Integrovaného centra. Pro klienty byla připravena trasa plná úkolů a zážitků, na každém z 10 stanovišť byly připraveny studentky, aby klientům s plněním úkolů pomohly a procvičily si tak komunikaci a práci s handicapovanými lidmi. Následovala i zastávka na větších stanovištích, které byly čtyři. První bylo milé setkání s koňmi naší kolegyně Lidušky, která se v IC mimo jiné věnuje AVK (aktivity za využitím koní).
Sweety a Leny jsou velmi přátelští, vždy svou přítomností vykouzlí úsměv na tváři všem klientům, kteří si koníky pohladí, podrbou, upletou copánek z hřívy a někteří klienti se nebojí ani vroucího políbení na čumák.
Zdatní klienti si mohli za asistence učitele vyzkoušet lukostřelbu a je nutné říci, že někteří mají opravu skvělou trefu.
Další zastávkou byla tvořivá dílnička, kde si klienti mohli nabarvit sádrové odlitky různých předmětů a vyrobit si něco na památku.
Úplně novou zkušeností a jistě velkým zážitkem bylo setkání s dravci, o kterých nám všechny důležité informace přednesla paní Dana, která se celý život věnuje tomuto koníčku a na lesnické škole vede odborný kroužek. Představila nám výra velkého, káně Harrisova, jestřába lesního, poštolku obecnou a další významné zástupce z řad dravců. Popsala nám práci s dravci, péči a výcvik.
Významnou a také velmi zajímavou zastávkou byla návštěva stánku pana Romana Vaňka, zakladatele organizace Život jde dál. Pan Roman je nevidomý, ale nezanevřel na život, naopak provádí osvětu a pořádá se svým týmem různé akce pro nevidomé přátele. Na akci nám předvedl řadu nadčasových kompenzačních pomůcek pro nevidomé a slabozraké. Také nám umožnil si za pomoci speciálně upravených brýlí vyzkoušet, jaké to je, vidět svět jeho očima. Klienti si také mohli vyzkoušet na vlastní kůži práci canesterapeutických psů, kteří pana Vaňka doprovázeli. Fenka Gituš s majitelkou a vodící pes Nabu.
Při pobytu venku vyhládne, a tak bylo pro všechny připraveno občerstvení, podával se guláš s cibulí a čerstvým chlebem. Káva a zákusek nemohly také chybět.
Hlavním a slavnostním počinem bylo zasazení památného stromu, společně jej za vydatné podpory klientů zasadili - ředitel Střední lesnické a Střední odborné školy Šluknov pan R. Sochor a paní ředitelka Integrovaného centra v Horní Poustevně I. Chrtová. V arboretu se tak nově vyjímá jinan dvoulaločný.
Podle spokojených výrazů ve tvářích klientů si dovolím říci, že se akce vydařila a doufám, že se společně potkáme zase  za rok, v Arboretu.

 
top